نرم‌افزارهای پاسخگو به شبهات و سؤالات اسلامی

نرم‌افزارهای پاسخگو به شبهات و سؤالات اسلامی

در عرصه پاسخ به شبهات و سؤالات اسلامی، نرم‌افزارهای زیادی از سوی مراکز و مؤسسات اسلامی، تهیه و تدوین شده است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

ـ پاسخ

این نرم‌افزار توسط مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات (وابسته به شورای عالی حوزه علمیه قم) طراحی و تهیه شده و دربردارنده بیش از 100 شبهه پیرامون ولایت فقیه است.

ـ پاسخ 5/ 2

این نرم‌افزار از سوی مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات (وابسته به شورای عالی حوزه علمیه قم) تدوین و تهیه شده و شامل 13500 پرسش و پاسخ منتخب در 14 موضوع (علوم و معارف قرآن، کلام، حدیث، دین‌پژوهی، ادیان و مذاهب، تاریخ و سیره، اخلاق، تربیت و مشاوره، فقه، عرفان، فلسفه، سیاست، حقوق، فلسفه احکام) و متن 50 گفتمان دینی است.

این نرم‌افزارهای در ویندوزهای 10، 8، 7 و … قابلیت اجرا دارد و دسته‌بندی سؤالات، دست‌یابی به پرسش‌ها از طریق درختواره موضوعات، دست‌یابی به سؤالات از طریق فهرست نمایه‌ها، امکان محدود کردن نمایه‌ها از طریق دامنه موضوعی، نمایش پاسخ مربوط به هر سؤال با ساختاری مناسب، نمایش پاورقی مربوط به پاسخ‌ها، معرفی منابع بیشتر برای هر پاسخ، امکان ذخیره و چاپ پرسش و پاسخ‌ها، امکان جستجوی مستقل در پرسش‌ها و پاسخ‌ها به صورت تک کلمه و عبارت، امکان انتخاب یک سؤال و انتقال آن به فهرست برگزیده‌ها و امکان دست‌یابی به سؤالات از طریق فهرست برگزیده‌ها از جمله مهم‌ترین قابلیت‌های این نرم‌افزار است.

ـ پرسمان قرائت قرآن

این نرم‌افزار به سفارش کانون گفتمان قرآنی وابسته به مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، طراحی و تهیه شده و از کتاب «پرسمان قرائت قرآن» کاری از مرکز فرهنگ و معارف قرآن برگرفته شده است.

ـ رحمة للعالمین (نرم‌افزار پرتابل پاسخ به شبهات نبوت)

این نرم‌افزار به کوشش کارشناسان و اساتید و جمعی از کاربران کانون گفتگوی قرآنی وابسته به مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، طراحی و تهیه شده است.

ـ مادر پاکی‌ها

این نرم‌افزار از جانب مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی طراحی و تدوین شده و در دو قالب با امکان نمایش، جستجو در پرسش و پاسخ، در دو نسخه جهت استفاده در رایانه (ویندوز) و تلفن همراه (اندروید) ارائه شده است.

ـ یاس کبود (نرم‌افزار پرتابل پاسخ به شبهات فاطمی)

این نرم‌افزار پرتابلی است که در کانون گفتمان قرآنی وابسته به مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در شهر قم، طراحی و تهیه شده است.

ـ کوثر

این نرم‌افزار توسط مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات (وابسته به شورای عالی حوزه علمیه قم) طراحی و تهیه شده و دربردارنده بیش از 100 پرسش و پاسخ در 10 موضوع است و در موضوع یازدهم آن، روایاتی از حضرت زهرا (علیها السلام) قرار داده شده است.

پاسخ‌های تخصصی، اتقان پاسخ‌ها، تفصیل پاسخ‌ها، معرفی منابع و مستند بودن پاسخ‌ها از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های علمی این نرم‌افزار است.

حجم کم، گرافیک زیبا، عدم نیاز به نصب، حذف صفحات متوالیف دسته‌بندی سؤالات، نمایش پاوری مربوط به پاسخ‌ها، معرفی منابع بیشتر برای هر پاسخ و نمایش پاسخ به هر سؤال با ساختاری مناسب از جمله مهم‌ترین قابلیت‌‌های این نرم‌افزار است.

حجم نرم‌افزار 7/ 2 مگابایت است.

ـ پاسخ به شبهات محرم 1

این نرم‌افزار از سوی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در شهر قم، تدوین و تهیه شده و به حدود 40 شبهه و سؤال پیرامون ماه محرم و امام حسین (علیه السلام) پاسخ داده است.

ـ پاسخ به شبهات ماه محرم 2

این نرم‌افزار از سوی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی طراحی و تهیه شده و به برخی از شبهات و سؤالات مرتبط با قیام امام حسین (علیه السلام) پاسخ داده است.

ـ پرسمان بدون مرز 1 (پرسمان قرائت قرآن)

این نرم‌افزار توسط مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در شهر قم، تدوین و آماده شده و از کتاب «پرسمان قرائت قرآن» کاری از مرکز فرهنگ و معارف قرآن تهیه شده و به سفارش کانون گفتگوی قرآنی، انجام پذیرفته است.

ـ پرسمان بدون مرز 2 (پرسمان قرآنی نماز)

این نرم‌افزار توسط مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در شهر قم، طراحی و تدوین شده و از کتاب «پرسمان قرآنی نماز» کاری از مرکز فرهنگ و معارف قرآن، تهیه شده است.

ـ پرسمان بدون مرز 3 (پرسمان قرآنی نبوت)

این نرم‌افزار از سوی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در شهر قم، تدوین و تهیه شده و از کتاب «پرسمان قرآنی نبوت» کاری از مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته شده است.

ـ پرسمان بدون مرز 4 (پرسمان علوم قرآنی)

این نرم‌افزار به وسیله مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در شهر قم، تدوین و تهیه شده و از کتاب «پرسمان علوم قرآن» کاری از مرکز فرهنگ و معارف قرآن، اخذ شده است.

ـ پرسمان بدون مرز 5 (پرسمان معاد)

این نرم‌افزار توسط مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در شهر قم، طراحی و آماده شده و از کتاب «پرسمان معاد» کاری از مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برداشت شده است.

ـ پرسمان بدون مرز 6 (پرسش و پاسخ‌های ماه مبارک رمضان)

این نرم‌افزار از جانب مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در شهر قم، تدوین و تهیه شده و از کتاب «پرسش و پاسخ‌های رمضان» کاری از مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، اخذ شده است.

ـ پرسمان بدون مرز 7 (پرسمان همسران پیامبر)

این نرم‌افزار توسط مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در شهر قم، طراحی و آماده شده و از کتاب «پرسمان همسران پیامبر» کاری از واحد پاسخ به سؤالات دفتر حوزه علمیه قم، برگرفته شده است.

ـ پرسمان بدون مرز 8 (پرسمان قرآنی)

این نرم‌افزار از جمع‌بندی پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در سایت کانون گفتگوی قرآنی (وابسته به مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی) با عنوان «پرسمان قرآنی»، تدوین و تهیه شده است.

ـ پرسمان بدون مرز 9 (پرسمان عقاید)

این نرم‌افزار توسط مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در شهر قم، تدوین و آماده شده و به مسائل اعتقادی می‌پردازد.

ـ نرم‌افزار گل نرگس

این نرم‌افزار به همت مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات (وابسته به شورای عالی حوزه‌های علمیه) در شهر قم، به مناسبت ولادت باسعادت امام زمان (عجل الله تعالی فی فرجه) در اردیبهشت سال 1397 شمسی، تولید و تهیه شده است.

نرم افزار مذکر شامل 106 پرسش و پاسخ در 8 موضوع می‌باشد. مجموعه‌ حاضر پس از بازبینی صدها پرسش و پاسخ در موضوع «مهدویت» از بانک سؤالات این مرکز انتخاب شده و بعد از اصلاح برای استفاده در نرم افزار آماده شده است.

پاسخ‌های تخصصی، اتقان پاسخ‌ها، تفصیل پاسخ‌ها، معرفی منابع و  مستند بودن پاسخ‌ها از جمله ویژگی‌های علمی این نرم‌افزار است.

حجم کم، گرافیک زیبا، عدم نیاز به نصب، حذف صفحات متوالی، دسته‌بندی سؤالات، نمايش پاورقی مربوط به پاسخ‌ها، معرفی منابع بيشتر برای هر پاسخ، نمايش پاسخ مربوط به هر سؤال با ساختاری مناسب، حجم کم و دانلود رایگان از قابلیت‌های کاربری این نرم‌افزار است.

این نرم‌افزار برای استفاده عموم در سایت مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات به نشانی «www.andisheqom.com»  قرار دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *